İlan Sahibi

İlan Sahibinin İletişim Bilgileri

avatar

Üyelik Tarihi :05.04.2014

Telefon :

E-Posta : admin@karamanemlak.com

Konut kredisi (Mortgage) başvurusunda hangi şartlar aranır?

-
- / - / -
İlan No : 1120
İlan Tarihi : 22 Nisan 2014

DETAYLAR

Konut kredisi başvurusunda hangi şartlar aranır? Konut kredisi nedir? Konut kredisi için bankaların özel şartları var mıdır? Konut kredisi için kredi özgeçmişi önemli midir? Konut kredisi başvurusunda peşinat gerekir mi? Konut kredisi başvurusu için taşınmaz malın özellikleri ne olmalıdır?

Konut kredisi hakkında merak ettikleriniz…

Mortgage verirken her banka değişik kriter kullanır. Bir bankanın onay vermediği mortgage başvurusuna diğer bir banka onay verebilir, çünkü her bankanın almak istediği risk profili değişiktir.

Ancak hemen hemen tüm bankalar hem sizin kredi özgeçmişinizde, hem de almak istediğiniz taşınmaz malda aşagıdaki ortak özellikleri ararlar.

Konut (Mortgage) kredisi nedir? Konut kredisi ne için kullanılır, nasıl alınır?

Kişinin Kredi Özgeçmişi

Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.

Kişinin Toplam Geliri

Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.

Peşinat

Mortgage almak icin taşınmaz malın %10-25’i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.

Taşınmaz Malın Özellikleri

Taşınmaz mal banka tarafından mortgage’a teminat olarak tutulduğu icin banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu ozellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper) Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina ozelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık degerini saptayan, yeminli bir uzman tarafindan hazırlanır. Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir. Bazi bankalar iş yerlerine, tamire ihtiyacı olan binalara ve arsalara da kredi vermeye başlamıştır.

 

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :